A konferencia programja

A konferencia 9.30-kor kezdődik és 18.00 órakor fejeződik be. Az előadások magyar vagy angol nyelven hangzanak el. A 20 perces előadásokat 5 perces vita követi.
A vizuális absztraktok gyűjteménye magyarul és angolul is elérhető.

A program áttekintése

9.00– Regisztráció

9.30–10.00 Megnyitó (földszinti előadóterem)

10.00–12.05 1/a szekció (földszinti előadóterem)

12.05–13.00 Ebédszünet

13.00–14.40 Párhuzamos szekciók: 1/b (földszinti előadóterem) és 2/a (108. terem)

14.40–15.20 Kávészünet és a poszterek bemutatása

15.20–17.25 Párhuzamos szekciók: 1/c (földszinti előadóterem) és 2/b (108. terem)

17.25–17.40 A konferencia zárása (földszinti előadóterem)

Üdvözlőszöveg egy romániai boltban

Részletes program

9.30–10.00 Megnyitó (földszinti előadóterem)

Bánréti Zoltán (ELTE BTK docens, az MTA NYTI igazgatóhelyettese, tudományos tanácsadó): Köszöntő

Bartha Csilla (ELTE BTK habil. docens; az MTA NYTI TKK vezetője, tudományos tanácsadó): Bevezető a nyelvi tájkép kutatásának elméletébe és módszertanába


10.00–12.05 1/a szekció (földszinti előadó). Szekcióelnök: Bartha Csilla

10.00–10.25 Petteri Laihonen (meghívott előadó): Nyelvi tájkép dél-szlovákiai, székelyföldi és kárpátaljai falvakban: a nyelvi helyzetképek kiegészítése és a kódválasztás vizsgálata

10.25–10.50 Szabómihály Gizella (meghívott előadó): A dél-szlovákiai nyelvi tájkép: a tájképet alakító szereplők és a kétnyelvű feliratok típusai

10.50–11.15 Szabó Tamás Péter: Szempontok magyarországi iskolák nyelvi tájképének vizsgálatához

11.15–11.40 Csernicskó István (meghívott előadó): Kárpátalja történetének átmenetisége a nyelvi tájképben

11.40–12.05 Ilyés Zoltán (meghívott előadó): Rések a szlovák nyelvi tájképen Zoborvidéken


12.05–13.00 Ebédszünet


13.00–14.40 1/b szekció (földszinti előadó). Szekcióelnök: Petteri Laihonen

13.00–13.25 Horváth István (meghívott előadó): Tér és hely: a hatalom szemiotikája Erdélyi nyelvi tájképek átrendeződésében

13.25–13.50 Szabó Gilinger Eszter: Érdekszövetségek, nyelvpolitika és nyelvi látkép

13.50–14.15 Borbély Anna: Társadalmi, kulturális és nyelvi tájkép Kétegyházáról a XXI. század elején

14.15–14.40 Pera Lastić–Marija Ilić: Serbian in the linguistic landscape of Hungary: roads, streets and civic spaces


13.00–14.40 2/a szekció (108. terem). Szekcióelnök: Nagy Noémi

13.00–13.25 Karmacsi Zoltán: Hivatali magyar vizuális nyelvhasználat Kárpátalján

13.25–13.50 Marija Ilić–Sandra Buljanović: Hungarian in the linguistic landscape of Serbia: A comparison between Belgrade, Pančevo and Debeljača

13.50–14.15 Misad Katalin: A magyar nyelv vizuális használata Dunaszerdahelyen

14.15–14.40 Tóth Judit Gabriella: A vend identitás képi reprezentációja Kétvölgyön


14.40–15.20 Kávészünet és a poszterek bemutatása

Eva Győriová Baková: Komárno/Komárom

Hires-László Kornélia: Beregszász etnikumainak nyelvi tájképe

Lehocki-Samardžić Anna: Eszék város és Bellye nyelvi képének összehasonlítása

Lulić Emil: Újvidék sétálóutcájának nyelvi tájképe

Márku Anita: „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Reklámok, szolgáltatások vizuális kétnyelvűsége Kárpátalján

Menyhárt Krisztina–Sztoilova Marija–Dudás Mária: Nyelv és tér – a bolgár nyelvoktatás színterei Budapesten


15.20–17.25 1/c szekció (földszinti előadó). Szekcióelnök: Szabó Tamás Péter

15.20–15.45 Szoták Szilvia (meghívott előadó): Nyelvi tájképek egy őrvidéki magyarlakta településen

15.45–16.10 Tódor Erika-Mária: Iskolai nyelvi tájkép és kétnyelvű lét

16.10–16.35 Erőss Ágnes–Tátrai Patrik: Küzdelem a láthatóságért: a földrajzi nevek hatalma a Kárpát-medence multietnikus régióiban

16.35–17.00 Sándor Klára: Ősgraffitik középkori templomokban: a székely írás használata Székelyföldön a 13-17. században

17.00–17.25 Heltai Borbála Éva: Nyelvi tájkép egy németek, finnek, magyarok és cigányok lakta településen


15.20–17.00 2/b szekció (108. terem). Szekcióelnök: Varjasi Szabolcs

15.20–15.45 Ferenc Viktória: Egy felsőoktatási intézmény nyelvi tájképe – esettanulmány a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vizuális nyelvhasználatáról

15.45–16.10 Lucia Satinská: Visibility of Hungarian in Today’s Bratislava

16.10–16.35 Takács Izabella–Vukov Raffai Éva: A nyelvi tájkép kutatásának témái Szabadkán

16.35–17.00 Ljubić Molnár Mónika: Kopács falu nyelvi tájképe


17.25–17.40 A konferencia zárása (földszinti előadóterem)

Petteri Laihonen (Jyväskyläi Egyetem; Finn Akadémia; MTA NYTI TKK vendégkutatója): Zárszó